Trwają prace nad projektami nowelizacji kodeksu pracy. Wśród proponowanych zmian znalazły się m.in. wydłużenie urlopu macierzyńskiego oraz możliwość uzyskania wyższego odszkodowania za bezprawne zwolnienie z pracy.
Projekty nowelizacji zakładają wydłużenie urlopu macierzyńskiego o dwa lub trzy tygodnie (w zależności od liczby urodzonych dzieci) oraz ochronę przed zwolnieniem rodziców, którym przysługuje prawo do urlopu wychowawczego.
przypadku bezprawnego zwolnienia z pracy pracownik będzie mógł się ubiegać o odszkodowanie w wysokości nawet kilkuset tysięcy złotych. Do kodeksu pracy ma być również wprowadzona rozszerzona definicja molestowania, którym będzie nie tylko naruszenie godności albo poniżenie pracownika, ale także na przykład stworzenie wobec niego zastraszającej atmosfery. Obowiązkiem pracodawcy będzie wyznaczenie pracownika odpowiedzialnego za ewakuację i udzielanie pierwszej pomocy w firmie.
W trakcie prac nad nowelizacją rząd wycofał się z kilku planowanych założeń. W nowym kodeksie nie znajdzie się na przykład proponowany wcześniej zapis, by pracownik, który pełni dyżur w miejscu pracy otrzymał za niego wynagrodzenie, bez względu na to, czy w jego trakcie rzeczywiście musiał wykonywać swoje obowiązki. Projekty nowelizacji nie przewidują także konieczności przywracania do pracy bezprawnie zwolnionych kobiet w ciąży oraz opłacania pracownikom podróży służbowej.