Zdalna praca (tzw. telepraca) staje się coraz popularniejszą formą zatrudnienia młodych matek. Specjaliści prognozują, że pod koniec 2009 roku co trzeci amerykański pracownik biurowy będzie pracował w tym trybie. W Polsce odsetek osób zatrudnionych do pracy w domu jest mniejszy, ale również u nas da się zauważyć trend wzrostowy.
Dlaczego kobiety decydują się na pracę w trybie zdalnym? Dzieje się tak z wielu przyczyn. Część kobiet nie chce rozstawać się z dziećmi zaraz po urlopie macierzyńskim czy wychowawczym, a zdalna praca daje im szansę łączenia obowiązków rodzinnych z zawodowymi. Inną sprawą jest fakt, że wielu pracodawców, mimo nieustannie prowadzonych akcji społecznych zachęcających do stwarzania młodym matkom jak najlepszych warunków do pogodzenia pracy z macierzyństwem, nadal dyskryminuje kobiety przebywające na urlopie macierzyńskim. Wiele z nich ma kłopot z powrotem do pracy, a te, którym się to udaje, często trafiają na stanowiska niższe niż przed urlopem albo dowiadują się, że zakres ich obowiązków został znacznie ograniczony. Chcąc uniknąć tego typu nieprzyjemności, wiele kobiet zgadza się na propozycję pracodawców i wypełnia część swoich dotychczasowych obowiązków z domu, właśnie w formie pracy zdalnej.
Inne kobiety do przejścia na ten tryb motywuje po prostu pasja - najzwyczajniej w świecie kochają swoją pracę i nie są w stanie wytrzymać dłużej niż kilka dni bez sprawdzenia służbowej poczty czy wysłania oferty do potencjalnego kontrahenta. Praca zdalna jest ich wolnym wyborem i jednocześnie doskonałym rozwiązaniem. Dotyczy to szczególnie kobiet prowadzących własną działalność gospodarczą - dla nich urlop macierzyński nie wchodzi w grę. Inne kobiety do pracy z domu zmusza sytuacja życiowa. Dotyczy to np. samotnych matek, dla których liczy się każdy grosz, a zdalna praca daje im szansę uzyskania dodatkowego dochodu.
Niezależnie od motywów, jakie kierują kobietami przy wyborze tej formy zatrudnienia, łączy je jedno - wszystkie potrzebują do tego komputera z dostępem do Internetu. Nadal jednak niewiele z nich zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jakie czyhają w sieci na sprzęt oraz gromadzone na nim cenne dane, zarówno te firmowe jak i prywatne. Wiele kobiet poprzestaje na zainstalowaniu programu antywirusowego i myśli, że taka ochrona w zupełności wystarczy. Jednak niektóre z nich nadal nie posiadają w swoich komputerach nawet i tego zabezpieczenia, co jest o tyle dziwne, że wiele programów antywirusowych dostępnych jest za darmo i po polsku. W dodatku bardzo łatwo je zainstalować. Takie podstawowe zabezpieczenie antywirusowe pozwala ochronić nasz sprzęt przed złośliwym oprogramowaniem, grożącym wykasowaniem cennych plików z komputera, awarią systemu czy poważnym uszkodzeniem samego sprzętu.
Obecna sytuacja ekonomiczna zmusza wiele kobiet do poszukiwania nowych sposobów zarabiania pieniędzy. Rosnąca popularność zdalnej pracy jest dla cyberprzestępców doskonałą okazją do wykorzystania coraz większego ruchu w sieci w celu kradzieży pieniędzy, cennych danych czy tożsamości. Tylko kompleksowa, wielowarstwowa ochrona w połączeniu ze zdrowym rozsądkiem w korzystaniu z Internetu pozwolą na w pełni bezpieczne korzystanie z możliwości, jakie stwarza zdalna praca.