Chcesz pracować w IT? Zobacz, jakich błędów nie popełniać w CV
2014/8/30 0:40:00
Wielu z nas zapomina, że dokumenty rekrutacyjne są najważniejszą wizytówką kandydata na pracownika. W branży IT, jak i w każdej innej, szukając pracy należy przyłożyć się do własnego CV. Przy dużej konkurencji na rynku pracy, już pierwsza prezentacja dokumentów rekrutacyjnych może zdecydować o przyszłości.
Konkurencja na rynku pracy wciąż jest duża, szczególnie w branży tak wymagającej jak IT. CV, które wysyłasz pracodawcy to Twoja najlepsza wizytówka i jedyna szansa by wyróżnić się z tłumu. Jeśli Twoje CV nie przykuje uwagi rekrutera lub zginie w tłumie innych aplikacji, na pewno wyląduje w koszu. Co zrobić by zostać zauważonym? Zacznij od nie popełniania kilku częstych błędów. Uważaj na język
Ważne, żebyś w dokumentach aplikacyjnych dobrze przedstawił swoje umiejętności i doświadczenie. Jednak nie przesadzaj z technicznym żargonem – wiele rekrutacji prowadzonych jest przez osoby z spoza branży (np. z zewnętrznych firm zajmujących się HR). Istnieje więc duże ryzyko, że Twoja aplikacja zostanie odrzucona ze względu na... brak zrozumienia jej treści. Pamiętaj też by dokładnie oddzielić umiejętności od doświadczenia – częstym błędem jest przedstawianie ich w zbyt spójny sposób. Mimo tego, że nie pragniesz zostać Copywriterem, najgorszym błędem jaki możesz popełnić są literówki i błędy ortograficzne. Przeczytaj swoje dokumenty kilkakrotnie przed ich wysyłką lub poproś kogoś znajomego o ich sprawdzenie. Forma też się liczy
Twoje umiejętności nie odgrywają jedynej roli w projekcie „rekrutacja”. Jeśli CV zostanie przekazane pracodawcy w złej formie, również może zostać odrzucone. Plik obowiązkowo zapisz w formacie pdf, pamiętaj, żeby nie był zbyt długi (optymalna długość to od 1 do 3 stron). Rekruterzy zwracają też uwagę na nazwę samego pliku. Dokument „CV1” czy też „CV_wysyłka” może po prostu zgubić się w tłumie i być trudny do odnalezienia. Poprawnie sformułowana nazwa powinna zawierać Twoje nazwisko, najlepiej w formie „CV – Jan Kowalski”. Zaprezentuj się!
Zarówno w dokumentach rekrutacyjnych jak i na samej rozmowie, pamiętaj aby nie być fałszywie skromnym. Poświęć określone miejsce na należyte zaprezentowanie swojego doświadczenia i umiejętności.
- Nie jest łatwo znaleźć specjalistę z branży. Wielu aplikujących nie posiada doświadczenia lub też nie potrafi go i siebie zaprezentować. A naszej firmie, jako pracodawcy zależy na zatrudnianiu najlepszych – mówi Weronika Florkowska z PrimeSoft Polska, jednej z największych firm z branży IT w Poznaniu.
Szukając zatrudnienia w jakiejkolwiek branży powinieneś przyłożyć się do swoich dokumentów rekrutacyjnych. Pamiętaj, że to one są Twoją przepustką do dalszych etapów rekrutacji, a może nawet do wymarzonej pracy...
Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »