Ważne informacje dla firm. Okazuje się, że dla Polaków wysokość wynagrodzenia jest tak samo ważna jak to, czy ich firma jest przyjazna rodzinie. Polacy chętniej też kupowaliby produkty firm, o których wiedzieliby, że ich producenci wyróżniają się przyjazną rodzinie organizacją pracy.
To tylko niektóre z wyników badania socjologicznego przeprowadzonego z inicjatywy Fundacji Komunikacji Społecznej przez firmę CSR Consulting dla celów wrześniowej odsłony kampanii społecznej „Równi Rodzice”, adresowanej tym razem do firm i pracodawców.
Czym wyróżnia się firma przyjazna rodzinie w odczuciu respondentów? Najważniejsze, by rodzice mieli pewność, o której godzinie wyjdą z pracy, jak również mieli możliwość wykorzystania urlopów w razie potrzeby, a w ramach funduszu socjalnego - dodatkowego ubezpieczenia medycznego. Tuż po tym rodzice wymieniają wśród udogodnień prorodzinnych w firmie elastyczne godziny pracy, możliwość pracy w domu, żłobek lub przedszkole zorganizowane w miejscu pracy, a także szkolenia z zakresu zarządzania czasem oraz negocjacji.
Ludzie wykształceni lepiej oceniają pod tym względem swoje firmy. Co ciekawe częściej kobiety niż mężczyźni uważają, że ich firma jest przyjazna rodzinie. Być może dlatego, że kobiety częściej zajmują niższe stanowiska w firmach, w związku z czym ich pracę i obecność w biurze pracodawcy są skłonni traktować bardziej elastycznie. Ponadto rola matki, jak również jej obecność przy dziecku są niekwestionowane, w przeciwieństwie do społecznie niedocenianego tacierzyństwa. „Będziemy przypominać pracodawcom, jak ważna jest obecność i zaangażowanie tatów w domu i apelować, by mogli kończyć pracę o czasie” – mówią organizatorzy kampanii.
Wprowadzenie w firmie zasad, które sprawiłyby, że pracownicy ocenialiby ją jako przyjazną rodzinie, nie wymaga dodatkowych nakładów. To bardzo dobra wiadomość dla pracodawców, obciążonych i tak dużymi kosztami pracy. Inna dobra wiadomość, szczególnie dla zainteresowanych problematyką rodziny w Polsce jest taka, że zmierzch rodziny nie nastąpił - nadal pozostaje ona w sferze najwyżej cenionych wartości.
Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »