kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Jak rozpoznać objawy przeciążenia pracą?
2013/11/24 19:50:00

Prawie 70 procent Polaków przyznaje, że jest nadmiernie obciążonych obowiązkami w miejscu pracy – wynika z badania na temat obowiązków wykonywanych przez pracowników w ich obecnej pracy, które przeprowadził serwis Praca.pl wśród jego użytkowników. Co trzeci badany uważa, że na jego stanowisku winny pracować przynajmniej dwie osoby. Jak rozpoznać oznaki przeciążenia pracą?

Serwis pracy Praca.pl zapytał swoich użytkowników o to, jak wiele obowiązków wykonują w obecnej pracy. 37% badanych uznało, że pracuje za dwóch, a 32% przyznało, że ich etat powinien zostać wydłużony o połowę, by byli w stanie realizować zlecane im zadania. Niespełna co piąty Polak - ku odmianie - ma za mało pracy w pracy.

Redukcje etatów = więcej pracy dla tych, którzy zostali

Statystycznie pracujący Polak przepracował według Eurostat w 2012 roku 1929 godzin. Więcej od nas pracują jedynie Grecy. Za to Niemcy mają prawie 500 godzin wolnego rocznie więcej. To prawie 25% różnica. Mimo takiego obciążenia pracą, jesteśmy trzykrotnie mniej wydajni w pracy niż średnia Unijna. Dlaczego tak się dzieje? Z jednej strony polska gospodarka charakteryzuje się niską innowacyjnością, przez co pracownicy mogą wytworzyć mniej dóbr i usług niż w rozwiniętych krajach Zachodu. Z drugiej, redukcje etatów i przerzucanie obowiązków na pozostałych pracowników, często bez odpowiedniego ich wdrożenia, przekładają się na coraz dłuższe godziny pracy i większe zmęczenie, a to zaś na spadek efektywności.

Pracownicy też winni własnemu przemęczeniu

Winą za długie godziny pracy i poczucie przemęczenia nie można obarczać jedynie pracodawców. Często sami jesteśmy sobie winni. Widać to wyraźnie w analizie wydajności pracy. Jak to się dzieje, że niemieccy pracownicy mogą pracować krócej, a jednocześnie pracują znacznie efektywniej? Przecież nie posiadają dodatkowej pary rąk!
fot. sonda.Praca.pl

Odpowiedzialność za organizację pracy ponoszą również pracownicy. Często przychodzimy do pracy niewyspani, załatwiamy w pracy prywatne sprawy i nie potrafimy zarządzać zadaniami ani ich priorytetyzować. Wielu pracowników to osobniki wygodne z natury – zamiast zaplanować i wykonać dodatkowe obowiązki w nieco luźniejszym okresie, po to, by odciążyć się na kolejne, zapowiadające się bardziej pracowicie dni, wolimy odpoczywać i marnować czas, za który pracodawca przecież płaci. W efekcie narzekamy na nawał obowiązków, podczas gdy umiejętnie planując swoje zadania niejednokrotnie moglibyśmy pracować krócej w regulaminowym czasie pracy.

Strony: [1] [2] [3] następna »

()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: praca, przeciążenie pracą, wypalenie zawodowe


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »