kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Pierwsze kroki freelancera
2012/5/25 20:40:00

Wolność wyboru, samodzielność oraz nienormowany tryb pracy to podstawowe zalety bycia freelancerem. Taka forma zatrudnienia jest nie tylko sposobem na zarabianie pieniędzy, ale także stylem życia. Jeśli chcemy wybrać tę drogę, musimy wiedzieć, że poza przyjemnościami będą czekać nas również dodatkowe obowiązki. Dlatego aby ułatwić sobie trudne początki, warto dowiedzieć się, jakie pułapki czyhają po założeniu takiej działalności.

Decyzję o freelancingu podejmują najczęściej młode osoby, które chcą być wolne od poleceń szefa oraz marzą o zarobkach większych niż dotychczas. Nie jest to jednak takie łatwe, ponieważ samodzielność wiąże się z podejmowaniem trudnych decyzji, a duże korzyści finansowe z wykonywaniem wielu zleceń na raz, bez możliwości odpoczynku. Jesteśmy zdani sami na siebie, a nienormowany czas pracy staje się etatem 24 godziny na dobę.

Mierzyć siły na zamiary

Brak doświadczenia i radość z każdego kolejnego zlecenia powodują, że często bez namysłu podejmujemy się zadań, które są niewykonalne. Niestety - dla przykładu - dobrego artykułu na 6 tys. znaków nie można napisać w pół godziny,
a kilkuetapowego projektu nie uda się wykonać w jeden dzień. Dlatego na początku warto poznać swoje możliwości, aby w przyszłości rozsądniej planować czas. Oczywiście zasada jest prosta – im więcej pracujemy, tym więcej zarabiamy, ale przecież decydując się na freelancing, zależało nam przede wszystkim na wolnym czasie.

Sama praca nie wystarczy

Gdy planujemy rozwój swojego biznesu, sumienne wykonywanie zleceń nie wystarczy. Aby utrzymać stały przypływ projektów, musisz zadbać o swoich klientów. Dlatego warto dokładnie poznać profil działalności kontrahentów, dzięki czemu w przyszłości będziemy mogli wychodzić naprzeciw ich potrzebom. – Pomocnym narzędziem w tej sytuacji może okazać się system CRM dla mikroprzedsiębiorstw – mówi Jakub Wietrzyk, specjalista od nowych technologii
z wfirma.pl. – Tego rodzaju aplikacja uporządkuje wiedzę o naszych klientach i w prosty sposób pomoże zarządzać relacjami z nimi. Ponadto warto pomyśleć o długofalowej promocji swoich usług. Przed podjęciem jakichkolwiek działań w tym temacie postarajmy się dokładnie zbadać grupę naszych potencjalnych klientów, w ten sposób trafimy do nich z odpowiednim przekazem. Podobny proces powinniśmy przeprowadzić przed tworzeniem nowych ofert tak, aby były dopasowane do indywidualnych potrzeb poszczególnych przedsiębiorstw.

Formalnościom musi stać się zadość


Kiedy pracujemy w firmie na etacie wszystkie kwestie księgowe zupełnie nas nie interesują. Jeśli zdecydujemy się założyć jednoosobową działalność gospodarczą rozliczenia finansowe, odpowiednia dokumentacja i archiwizacja powinny stać się równie ważne jak zdobywanie nowych klientów i wykonywanie zleceń. Oto podstawowa lista księgowych obowiązków freelancera:
  • wszystkie restrykcje związane z założeniem działalności gospodarczej, zgłoszenie rachunku bankowego, zgłoszenie ubezpieczeń, wszelkie rejestracje itp.;
  • terminowe opłacanie podatków i składek na ubezpieczenie;
  • pilnowanie terminów związanych ze zleceniami;
  • regulowanie wszystkich fakturowych płatności;
  • egzekwowanie należności od zleceniodawców.
Bardzo często freelancerzy chcąc uniknąć problemów z „papierkową robotą”, decydują się na pomoc specjalistów z tej dziedziny. Można skorzystać z usług biura rachunkowego lub wykupić dostęp do narzędzi ułatwiających samodzielne rozliczanie, czyli pakiet księgowości internetowej. Drugie rozwiązanie jest dedykowane dla firm, które mają niewielką liczbę rachunków miesięcznie. Księgowość internetowa pozwala małym kosztem (kilkadziesiąt złotych miesięcznie) i ze wsparciem ekspertów prawa podatkowego, samodzielnie prowadzić dokumentację finansową.

Dostępność 24h/dobę

Choć swobodne planowanie sobie rozkładu dnia jest ogromnym atutem pracy freelancera, często mówi się, że właściciel biznesu nigdy nie wychodzi z firmy. Dobry harmonogram jest kluczem do sukcesu, dlatego warto poświęcić mu trochę czasu. Najpopularniejszy tryb pracy większości firm - od godziny 8 do 16 przeznaczmy na kontakt z klientami i przesyłanie ofert nowym kontrahentom. Pozostały czas poświęćmy na wykonywanie zleceń, pamiętając, że praca to nie wszystko i nawet freelancer ma prawo do wypoczynku.



()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: działalność gospodarcza, fotograf, freelancer, praca, tłumacz


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»