kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Płeć zawodu
2010/3/3 17:30:00

Na jednego internautę - mężczyznę, który szuka pracy w księgowości, podatkach czy audycie przypada niemal pięć kobiet. Zdecydowanie więcej kobiet niż mężczyzn chciałoby również pracować w służbie zdrowia czy human resources - takie tendencje wynikają z analizy bazy zarejestrowanych użytkowników serwisu Pracuj.pl. Kobiety mniej chętnie niż mężczyźni zdecydowałyby się na przeprowadzkę „za pracą" do innego miasta.

Administracja biurowa i państwowa, obsługa klienta i finanse to pożądane miejsca pracy najczęściej wskazywane przez kobiety - internautki zarejestrowane i poszukujące pracy w serwisie Pracuj.pl w minionym roku. Przedstawicielki płci pięknej chętnie pracowałyby też w sprzedaży, turystyce, marketingu czy w zawodach związanych z mediami, sztuką i rozrywką.

Zawody chętnie wybierane przez kobiety nie muszą być mniej atrakcyjne dla mężczyzn. Istnieje jednak kilka specjalizacji zawodowych, w których przewaga wskazań kobiet jest zdecydowanie wyższa niż wskazań mężczyzn.

Przewaga w liczbach

Księgowość, audyt i podatki to dziedziny, w których kobiety chciałyby pracować dużo chętniej niż mężczyźni - tę kategorię, jako preferowane miejsce zatrudnienia wskazało prawie pięć razy więcej kobiet niż mężczyzn zarejestrowanych w Pracuj.pl w minionym roku. Także zawody związane z HR są wybierane przez kobiety znacznie częściej niż przez mężczyzn. Panie chciałyby pracować zarówno w agencjach doradztwa personalnego, jak i działach human resources w firmach. Działy zarządzania zasobami ludzkimi jako potencjalne miejsce pracy wskazało o 230% więcej kobiet niż mężczyzn. Co ciekawe, kobiety zdecydowanie przychylniej niż panowie myślą też o pracy w organizacjach pozarządowych.

Tylko co dziesiąta osoba zainteresowana programowaniem, energetyką i budownictwem to kobieta. Zaledwie 4% z ponad stu tysięcy kobiet, które zarejestrowały się w serwisie Pracuj.pl w 2009 roku, chciałoby się zajmować logistyką. Co ciekawe jednak, stosunkowo dużo kobiet jest zainteresowanych zawodami kojarzonymi głównie z mężczyznami: wśród potencjalnych pracowników ochrony jest aż 15% kobiet, wbrew pozorom panie nie stronią również od pracy fizycznej czy produkcji.

- Wydaje się, że kobiety zdecydowanie bardziej stawiają na zawody, w których istotne są relacje międzyludzkie, jak również precyzja i dbałość o szczegóły. Jednak czas definiowania zawodów jako „typowo męskie" i „typowo kobiece" mamy już za sobą. Zmiany zachodzące w społeczeństwie, ale też potrzeby rozwijającej się gospodarki wymuszają elastyczność najpierw w wyborze kierunku kształcenia, a potem zawodu. I dotyczy to wszystkich, niezależnie od płci. Duże zapotrzebowanie choćby na inżynierów i specjalistów IT z pewnością przyczyni się do wzrostu ilości kobiet pracujących jako kierowniczki budów, programistki czy administratorki sieci. Liczba kobiet w zawodach technicznych będzie rosła także ze względu na kampanie promujące zamawiane kierunki techniczne czy specjalne akcje organizowane przez Politechniki - mówi Przemysław Gacek, prezes zarządu Grupy Pracuj, do której należy portal Pracuj.pl

Płeć a mobilność

Jak pokazują wyniki najnowszego badania Gemius na zlecenie Pracuj.pl, respondenci korzystający
z Internetu, bez względu na płeć, wskazują sieć jako najwygodniejszy sposób poszukiwania pracy (72% kobiet i 69% mężczyzn). Dla kobiet nieco bardziej liczy się związana z tym medium oszczędność czasu, (63% wskazań względem 60% wśród mężczyzn); istotniejsze jest dla nich również to, że w Internecie są codziennie nowe oferty pracy (43% kobiet w porównaniu do 34% mężczyzn).

Szukając pracy, tylko 30% internautek zdecydowałoby się na zmianę miejsca zamieszkania na inny rejon Polski, jeśli otrzymałoby atrakcyjną ofertę. Wśród panów ten odsetek wyniósł 44%. „Zdecydowane nie" przeprowadzce za pracą powiedziałoby 21% kobiet w porównaniu do tylko 12% mężczyzn.



()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: kobiece zawody, praca, płeć, zawód


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»