Jak wynika z badań przedstawionych w Warszawie podczas konferencji "Kobiety na rynku pracy 2006" 87 procent kobiet w naszym kraju wierzy w możliwość pogodzenia kariery zawodowej oraz życia rodzinnego. Panie uważają ponadto, że są dyskryminowane w kwestii awansu zawodowego oraz w sferze zarobków.
W ramach projektu "Sukcesy kobiet", który finansowany był ze środków Unii Europejskiej zostało przebadanych 479 kobiet, w tym 60 pracodawczyń z Wielkopolski. 61 procent ankietowanych kobiet przyznało, że ich możliwości awansu zawodowego w porównaniu z mężczyznami są gorsze lub zdecydowanie gorsze. 67 procent pań jest zdania, że w polskim społeczeństwie występują przejawy dyskryminacji w sferze awansu i zarobków.
Profesor Zbyszko Melosik z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu uważa, że dyskryminacja pań ma związek z postrzeganiem ich przez pryzmat funkcjonujących w polskim społeczeństwie stereotypów.
87 procent pań uważa, że można pogodzić karierę zawodową z prowadzeniem domu. Ponadto 83 procent kobiet jest zdania, że w sferze wykształcenia istnieje w naszym kraju równouprawnienie obu płci. Mieszkanki Wielkopolski zapytano również o cechy osobowości, które ułatwiają sukces zawodowy. Według nich kobieta powinna być przebojową, twardą, dominującą i egoistyczną pracoholiczką.