Poszukiwanie pracy jest obecnie jednym z najtrudniejszych zadań, z jakim musi się zmierzyć każdy dorosły Polak, bo bezrobocie dotyczy w równym stopniu absolwentów wyższych uczelni, jak i osób z wykształceniem podstawowym. Dawno minęły czasy, kiedy to dyplom wyższej uczelni (a bywało, że tylko matura!) umożliwiał podjęcie pracy w wymarzonej firmie, a pod drzwiami urzędów zatrudnienia ustawiały się kolejki… pracodawców. Dziś w owych kolejkach stoją zdesperowani, gotowi podjąć każdą pracę bezrobotni. Pocieszające jest jednak, że ich liczba mimo wszystko maleje, a więc są szczęśliwcy, którzy znajdują zatrudnienie. Jeśli i Ty chcesz dołączyć do ich grona, przeczytaj poniższe wskazówki, a być może już wkrótce będziesz cieszyć się wymarzoną pracą!
1. Zarejestruj się w urzędzie pracy.
Osoby zarejestrowane jako bezrobotne cieszą się licznymi przywilejami: mogą uczestniczyć w licznych programach przeciwdziałających bezrobociu, są objęte ubezpieczeniem, mają możliwość uczestniczenia w bezpłatnych kursach, które pomagają zdobyć nowe umiejętności zawodowe lub podnieść posiadane kwalifikacje, mogą zostać zatrudnione w ramach prac interwencyjnych, robót publicznych lub staży zawodowych. Nie bez znaczenia są również kwestie finansowe: osobie zarejestrowanej w urzędzie pracy przysługuje zasiłek dla bezrobotnych, może również otrzymać bezzwrotną pożyczkę na rozwój własnej działalności gospodarczej.
2. Czytaj i zamieszczaj ogłoszenia.
Jednym z najpopularniejszych sposobów poszukiwania pracy jest codzienne przeglądanie ogłoszeń zamieszczanych w prasie, lokalnych mediach i Internecie. Warto również zamieścić własne ogłoszenie, a w bazie danych portali internetowych zajmujących się pośrednictwem pracy umieścić swoje CV. W przypadku ogłoszeń prasowych często obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, nie daj się więc wyprzedzić – poszukujący pracy nie może być śpiochem, bo jego konkurenci również nie śpią!
3. Przygotuj odpowiednie dokumenty aplikacyjne.
Dobrze napisany list motywacyjny i CV to ważne czynniki pomagające w uzyskaniu zatrudnienia. Dokumenty te powinny być napisane na komputerze, z zachowaniem odpowiednich form i układu poszczególnych części. Każdy z dokumentów aplikacyjnych nie może swą objętością przekraczać jednej kartki maszynopisu – nie warto się więc rozpisywać! Jeśli nie wiesz, jak powinny prawidłowo wyglądać aplikacje, skorzystaj z wzorów umieszczonych w Internecie (ale nie kopiuj ich!), lub zwróć się o pomoc do doradców w urzędzie pracy. Pamiętaj – każda firma jest inna i do każdej należy wysłać inny list motywacyjny. Trzeba podkreślić w nim te nasze cechy, które mogą być przydatne na danym stanowisku. Absolutnie, pod żadnym pozorem nie wolno w dokumentach aplikacyjnych kłamać! Takie postępowanie może wyjść na jaw już w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej i wiąże się z ogromnymi nieprzyjemnościami.