Pracujesz na co dzień przy komputerze? Czujesz z tego powodu dyskomfort związany z widzeniem? Pamiętaj, że twój pracodawca zobowiązany jest zapewnić okulary korekcyjne.
Każdy pracownik, który spędza przed ekranem komputera, co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy (dla cyklu 8-godzinnego są to 4 godziny dziennie) ma prawo ubiegać się o refundację okularów korekcyjnych. Musi być to jednak poparte opinią okulisty, który wystawia stosowne zaświadczenia. Najlepiej poruszać tę kwestię w trakcie okresowych badań profilaktycznych.
– Praca przy komputerze może powodować takie dolegliwości jak: widzenie podwójne, pieczenie, kłucie, ucisk, ból zaczerwienienie i łzawienie oczu – mówi Renata Makuc, lekarz okulista.
W przypadku stwierdzenia wady wzroku pracodawca zrekompensuje nam zakup całych okularów. Nie istnieją jednak przepisy określające maksymalny koszt, dlatego jest on ustalany w wewnętrznych regulaminach firmy.
Jakie szkła do komputera?
Wybierając okulary do pracy przy komputerze, warto zdecydować się na takie szkła, które zapewnią nam optymalny komfort widzenia.
– Powinniśmy zadbać, by szkła były pokryte powłoką antyrefleksyjną, która redukuje liczbę odblasków. Dzięki nim do oka dociera znacznie więcej światła, a w dodatku soczewki są bardziej odporne na ewentualne uszkodzeni – podpowiada optyk Anita Krawaritis. – Oferta na rynku jest szeroka. Możemy wybrać powłoki proste, ale także takie, które oprócz redukcji niepożądanych odblasków światła, zwiększają odporność szkieł na zarysowania oraz ułatwiają czyszczenie soczewek. Osoby z wadą wzroku mogą wybrać też np. specjalne soczewki okularowe sprawdzające się dobrze w pracy biurowej. Ich unikatowość polega na tym, że zapewniają ostre widzenie zarówno przedmiotów leżących blisko (np. znaki na klawiaturze), w średniej odległości (np. obraz monitora komputerowego), jak i obiektów oddalonych (do 4 m).