Jednym z tematów obrad Rady Ochrony Pracy, która zebrała się 20 stycznia br. było przestrzeganie przepisów prawa pracy w zakresie wypłaty wynagrodzeń za pracę.
W ubiegłym roku inspektorzy pracy przeprowadzili 1 217 kontroli związanych z problematyką wynagrodzeń za pracę i innych świadczeń pracowniczych. Najwięcej nieprawidłowości dotyczyło wypłaty wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy bądź ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, wypłaty wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych i innych dodatków oraz samego wynagrodzenia za pracę.
Przepisy o wypłacie wynagrodzenia za pracę naruszał w 2008 roku co czwarty skontrolowany pracodawca. Naruszenia te dotyczyły około 53 tys. pracowników. Z danych PIP wynika, że w latach 2006 - 2008 problemy z otrzymaniem należnego wynagrodzenia miało ok. 189 tys. Osób, a kwota nie wypłaconych świadczeń wyniosła 283 mln 210 tys. złotych. W ubiegłym roku inspektorzy pracy wyegzekwowali na rzecz pracowników 104 mln zł zaległych należności.
Zdaniem zastępca głównego inspektora pracy Anny Tomczyk odsetek pracodawców naruszających przepisy o wypłacie wynagrodzenia za pracę systematycznie spada, z 30,7% w 2006 r. do 25,2% w 2008 r. Nadal jednak jest to zjawisko na tyle poważne, że pozostanie w centrum uwagi Państwowej Inspekcji Pracy.