Biorąc pod uwagę problemy z uzyskaniem lub utrzymaniem pracy przez kobiety powyżej 50 roku życia, Anna Kalata, Minister Pracy i Polityki Społecznej podjęła decyzję o przeznaczeniu środków rezerwy Funduszu Pracy w wysokości 15 mln zł na realizację Programu Aktywna Kobieta. Środki te posłużą realizacji projektów aktywizacji zawodowej kobiet przygotowanych przez powiatowe urzędy pracy i zgłoszonych przez samorządy powiatów.
Sytuacja kobiet na polskim rynku pracy jest trudna. Aktywność zawodowa kobiet znacznie zmniejsza się powyżej 50 roku życia. Nie tylko wysoka jest stopa bezrobocia, ale długi jest także okres poszukiwania pracy. Kobiety w wieku przedemerytalnym, choć nie mające zobowiązań rodzinnych, są uważane za niezdolne do wydajnej pracy. W końcu maja 2007 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 409,5 tys. osób powyżej 50 roku życia i stanowili oni 20,6% ogółu bezrobotnych. W tej grupie bezrobotnych było 183,3 tys. kobiet, które stanowiły 44,8% bezrobotnych w ww. grupie wiekowej.
Zasadniczym celem Programu Aktywna Kobieta jest zwiększenie wskaźnika zatrudnienia kobiet powyżej 50 roku życia i ułatwienie bezrobotnym kobietom w wieku powyżej 50 lat udziału w przedsięwzięciach zwiększających szanse na podjęcie pracy i jej utrzymanie lub uruchomienie własnej działalności gospodarczej.
Uczestnikami projektów aktywizacji zawodowej realizowanych w ramach Programu Aktywna Kobieta będą bezrobotne kobiety powyżej 50 roku życia mające trudności ze znalezieniem pracy. Podstawę prawną dla wszystkich działań podejmowanych w ramach Programu stanowią regulacje przewidziane w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001 z późn. zm.).
Na Program przeznaczono 15 mln z 10% rezerwy Funduszu Pracy. Środki te posłużą realizacji projektów aktywizacji zawodowej kobiet przygotowanych przez powiatowe urzędy pracy i zgłoszonych przez samorządy powiatów. Projekty powinny dotyczyć form aktywizacji zawodowej, które są zawarte w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Priorytetowo będą traktowane te projekty, które uwzględniają: szkolenia w zawodach deficytowych na rynku pracy bądź też uzupełnianie kwalifikacji w zawodach posiadanych przez osoby bezrobotne o dodatkowe bądź brakujące umiejętności, przygotowanie zawodowe oraz dotacje na podejmowanie działalności gospodarczej.
Powiatowe urzędy pracy składają wnioski do 10 sierpnia 2007 roku do odpowiedniego terenowo wojewódzkiego urzędu pracy. Listy rankingowe z ocenami i załączonymi wnioskami WUP-y przekazują do Departamentu Rynku Pracy MPiPS do dnia 22 sierpnia 2007 roku. Minister podejmuje decyzję w sprawie przyznania środków z rezerwy Funduszu Pracy na realizację projektów w ramach Programu Aktywna Kobieta do dnia 31 sierpnia 2007 roku. Ze strony serwisu internetowego MPiPS