Jednym z elementów polityki prorodzinnej rządu ma być wprowadzenie przepisów, które określą zasady wykonywania telepracy - powiedziała podczas konferencji prasowej wiceminister pracy i polityki społecznej Joanna Kluzik-Rostkowska. Rządowy projekt reguluje m.in. sposoby zatrudniania telepracowników, ich prawa i obowiązki pracodawcy.
Telepraca jest formą skierowaną do osób, które chcą łączyć pracę z przebywaniem w domu i opieką nad dziećmi. Jest to także forma pracy dla osób zatrudnionych w księgowości, dla grafików komputerowych, tłumaczy.
Według nowych przepisów osoba ubiegająca się o pracę będzie mogła wybrać formę zatrudnienia, a także zmienić sposób i miejsce wykonywania pracy już w trakcie zatrudnienia. Pracodawca zobowiązany będzie do dostarczenia pracownikowi niezbędnego sprzętu, pokrycia kosztów jego instalacji, serwisu i konserwacji, będzie także musiał zapewnić pomoc techniczną, niezbędne szkolenia i ubezpieczenie.
Projekt zawiera ponadto zakaz wypowiedzenia przez pracodawcę umowy o pracę z powodu nie wyrażenia przez pracownika zgody na wykonywanie telepracy, obowiązek równego traktowania telepracownika z innymi pracownikami w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.