kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Twój dom Twoim biurem
2006/8/21 11:00:00

Praca na odległość, praca w domu, telepraca… Dawniej we własnych domach pracowali jedynie przedstawiciele wolnych zawodów (np. artyści czy pisarze) oraz wszelkiej maści chałupnicy. Dziś, dzięki możliwościom, jakie daje Internet, lista tych zawodów stale rośnie: w domach mogą już pracować zarówno księgowe, jak i graficy czy programiści komputerowi, dziennikarze, copywriterzy. Badania wskazują, że liczba pracowników domowych najszybciej wzrasta za oceanem, ale i w Europie telepraca jest coraz popularniejszym sposobem zatrudnienia.

Praca w domu, jak każda praca, ma swoje wady, ale i zalety. Według badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii aż 75% spośród osób pracujących w domu nie choruje, a 66% uważa się za mniej zestresowanych niż w czasie, kiedy pracowali poza domem.

Telepraca jest olbrzymią szansą na zawodowy rozwój dla kobiet wychowujących małe dzieci, dla osób niepełnosprawnych czy dla tych, którzy zamieszkują rejony o wysokiej stopie bezrobocia. Kobieta pracująca w domu nie musi martwić się o opiekę dla dzieci (zwłaszcza, kiedy zachorują), ma czas dla domu, a jednocześnie rozwija się zawodowo.

Główną wadą pracy w domu jest brak osobistego kontaktu ze współpracownikami. Niektórym osobom bardzo doskwiera odizolowanie od innych, brak możliwości poplotkowania z koleżankami przy kawie.

Telepracownicy skarżą się także na charakter umów zawieranych z nimi przez pracodawców – na ogół są to umowy o dzieło lub umowy – zlecenia, więc telepraca jest postrzegana jako niestała, niepewna, nie dająca poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji. Pewne problemy stwarza także nieregularny przypływ zarobków, co również zniechęca niektóre osoby do podejmowania tego typu pracy.

Aby praca w domu była efektywna i dobrze wykonywana telepracownicy muszą, oprócz oczywiście odpowiednich kwalifikacji zawodowych, wykazać się dużą dozą samodyscypliny i dobrą organizacją czasu. Równie ważna jest umiejętność pracy bez stałego nadzoru, systematyczność i obowiązkowość. Specjaliści od zarządzania czasem radzą, aby pracując w domu przestrzegać kilku podstawowych zasad:

- nie odkładaj niczego na później; lepiej czasem zmobilizować się do wysiłku, niż pozwolić na spiętrzenie koniecznych do wykonania zadań – doba ma tylko 24 godziny, a przecież nie chcesz spędzić w pracy całego dnia!
- nie pozwól, aby przy pracy coś cię rozpraszało – jeśli możesz, wyłącz telefon, znajdź opiekę lub zajęcie dla dziecka, nie zerkaj w telewizor!
- przyjrzyj się, jak funkcjonuje twój dom i na pracę poświęcaj te godziny, gdy jest w nim najspokojniej,
- popatrz na swój dom, jak na biuro – nie odchodź od komputera, bo zauważyłaś kurz na monitorze – na sprzątanie przyjdzie czas później!
- korzystaj z tego, że pracujesz w domu – zrób sobie przerwę wtedy, kiedy jej potrzebujesz i ciesz się, że szef tego nie widzi…


()
Oprac: Adrianna Buniewicz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: biuro, praca na odległość, telepraca, zatrudnienie


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»