kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Jak przeżyć lato w biurze?
2007/8/6 21:50:00

Jeśli tylko masz taką możliwość, ochładzaj pomieszczenia, w których przebywasz. Uważaj jednak, by nie przesadzić. Optymalna temperatura do pracy to 20-24°C. Różnica pomiędzy temperaturą w biurze i poza nim nie powinna jednak przekraczać sześciu stopni. Zbyt duże skoki temperatur mogą powodować przeziębienia. Zwróć także uwagę na rodzaj klimatyzacji, którą masz w biurze. Jeśli jest to jeden ze starszych, mniej wydajnych systemów, twoja firma powinna zadbać o to, by był często czyszczony i sprawdzany. Jeśli urządzenia wyrzucają z siebie duże ilości kurzu i zarazków być może lepiej z nich w ogóle zrezygnować.

Zamiast klimatyzacji można korzystać z wentylatorów mechanicznych, które zapewnią ruch powietrza i jego sprawniejszą wymianę (podobną rolę mogą spełniać szeroko otwarte okna). Należy uważać jednak, by strumień powietrza nie był skierowany bezpośrednio na ciało, by uniknąć przeziębień i problemów reumatycznych.

Kiedy temperatura powietrza przekracza 30 stopni, należy ze szczególną uwagą wybierać stroje i materiały. Oczywiście w większości biur pracownikom nie wypada nosić bluzek na ramiączka czy sandałów, można je jednak zastąpić lekkimi, przewiewnymi strojami z naturalnych materiałów. Unikaj sztucznych tkanin, wybieraj ubrania z lnu i bawełny, a buty ze skóry. Wbrew powszechnej opinii jedwab nie jest dobrym wyborem w gorące dni. Jeśli już chcesz włożyć bardziej eleganckie ubranie, lepiej wybrać bawełnianą satynę.

By w lecie być w dobrej formie nie można zapomnieć o właściwym odżywianiu. Korzystaj z szerokiego wyboru owoców i warzyw. Jedz pokarmy bogate w minerały. Unikaj tłustych, ciężkich posiłków. W upalne dni staraj się jeść mniej a częściej. Możesz, na wzór śródziemnomorski, główny posiłek jeść dopiero wieczorem. Pamiętaj jednak, by nie kłaść się spać z pełnym żołądkiem.

Latem trzeba szczególnie uważać na używki. W dni, w które umysł pracuje wolniej z powodu wysokiej temperatury wiele osób sięga po większe ilości kawy. Jej działanie jest jednak krótkotrwałe, odwadnia organizm i zmniejsza naturalną wydolność mózgu. Lepiej zastąpić kawę zieloną herbatą lub, gdy czujemy zmęczenie, po prostu zrobić sobie chwilę przerwy. Niebezpieczny jest również alkohol. Jego działanie wzmaga się przy wysokich temperaturach, a efekty zbyt intensywnego spożycia mogą utrzymywać się znacznie dłużej niż w chłodne dni.

W lecie wysokie temperatury obniżają efektywność pracy, słoneczna pogoda przenosi nasze myśli na łono natury, a świadomość, że miliony ludzi mają w tej chwili wolne również nie podnosi motywacji. Tymczasem pracodawcy oczekują, że będziemy wykonywać obowiązki jak w każdej innej porze roku.

Jedyne, co tak naprawdę może zmusić nas do większego wysiłku jest świadomość, że już niedługo czeka nas zasłużona nagroda. Dlatego lato to najlepsza pora roku, by zaplanować dłuższy urlop. Jeśli musisz wziąć wolne na początku sezonu wakacyjnego, zaplanuj sobie choć kilka dni wolnego również pod jego koniec. Podobnie, jeśli pracodawca zgadza się na twój dłuższy wypoczynek dopiero na jesieni, weź wcześniej chociaż jeden lub dwa dni wolnego, by wyjechać na przedłużony weekend.

W okresie letnim w szczególny sposób zadbaj o efektywny odpoczynek po pracy i w weekendy. Wypoczywaj aktywnie, uprawiaj sporty, staraj się urozmaicać swój wolny czas. Częściej spotykaj się ze znajomymi, wyjeżdżaj poza miasto, rób to, na co przez większą część roku nie pozwala pogoda. Przy dobrej organizacji czasu można po pracy pojechać nad jezioro, na basen lub na działkę i zapomnieć na kilka godzin o codziennych sprawach.

Lato to czas pięknej pogody, większych możliwości na wypoczynek i dobre samopoczucie. Zadbajmy o to, by takim właśnie dla nas było – byśmy mogli cieszyć się z jego dobrodziejstw zamiast marzyć, by jak najszybciej odeszło w niepamięć.

Strony: [1] [2]

()
Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: biuro, gorąco, lato, napoje, upał, wentylator


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»