Wniosek wydawał się oczywisty: wymierna wartość pracy domowej powinna wyznaczyć nowe rozwiązania podatkowe, kredytowe i emerytalne wobec kobiet, a samo pojęcie nie opłacanej pracy domowej powinno – zgodnie z sugestiami ONZ czy Parlamentu EU - znaleźć swoje stałe miejsce w prawodawstwie. Dziś – latem 2006 - oczywistość tego wniosku jest jeszcze wyraźniejsza: latem 2005 nawet GUS przedstawił pierwsze oficjalne szacunki dotyczące wartości pracy domowej.
Ponieważ po konferencji w Belwederze (połowa 2002r.) nie znaleźliśmy finansowania dla kampanii - zawiesiliśmy ją. Ale w sierpniu 2006 możemy z radością powiedzieć: zaczynamy druga odsłonę!
Zespół łódzkiego Instytutu Spraw Obywatelskich zdobył grant z Funduszu Inicjatyw w Obywatelskich, który umożliwia dalsze prace nad kwestią pracy domowej. Powstaje strona internetowa
Zapraszamy naukowców do interdyscyplinarnego, 10-osobowego zespołu, którzy stworzy „Raport o pracy domowej. Nieopłacana praca domowa – jak ją traktować, żeby skutecznie tworzyć podstawy opiekuńczego społeczeństwa”. Tworzymy ogólnopolską sieć liderek, które w swoich środowiskach będą upowszechniać wyniki Raportu i lobbować na rzecz przyjęcia rozwiązań, wskazanych przez ekspertów. Towarzyszy nam przekonanie, że prawa ekonomiczne kobiet są dziś jeszcze ignorowane tak samo, jak sto lat temu ignorowane były ich prawa do nauki, prawa do pracy poza domem i prawa wyborcze. Zaczynamy więc robić to, co wydaje się nieuniknione, a co od wielu już lat postulują organizacje światowe.”
Jeżeli trafiają do ciebie hasła tej kampanii i chciałabyś się do nie przyłączyć zajrzyj na stronę internetową . Możesz się tam zarejestrować, a nawet zostać liderką. Na stronie znajdziesz też wiele artykułów, wywiadów i opinii na temat pracy domowej kobiet.