Osoby korzystające ze „sformalizowanego” u, np. aplikacji Yanosik AutoStop, ustalają zasady podróży już wcześniej. Kierowca dodaje przejazd w aplikacji uwzględniając liczbę wolnych miejsc oraz kwotę za każdego pasażera. Takie działanie nie podlega jednak opodatkowaniu, jeśli suma pieniędzy, które pasażer otrzyma od pasażerów, nie przewyższy wydatków poniesionych na podróż, czyli paliwa i ewentualnych opłat drogowych. Ideą, jaka przyświeca wspólnym przejazdom, jest ograniczanie kosztów dojazdu. Oznacza to, że zabronione jest uzyskiwanie dochodu poprzez zabieranie pasażerów w trasę. Kwota, która nie przekracza kosztów, określana jest mianem przychodu i nie podlega opodatkowaniu.
5. Nie stój w korkach
Spróbuj policzyć, ile czasu tracisz dziennie w korkach. Z pewnością sporo. Wyobraź sobie teraz, że w godzinach szczytu po drogach porusza się o połowę mniej aut. Ta wizja stałaby się prawdziwa, gdyby zamiast 10 aut jadących w to samo miejsce, dobrać się parami i dojeżdżać wspólnie. W Stanach Zjednoczonych zostały wyznaczone osobne pasy ruchu dla pojazdów przewożących 2 i więcej osób, tzw. HOV (high-occupancy vehicle).
6. Pamiętaj o ubezpieczeniu
Posiadanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej to obowiązek każdego kierowcy i posiadacza auta. Polisa będzie szczególnie ważna, jeśli kierowca stanie się uczestnikiem wypadku drogowego. Koszty takiego zdarzenia pokryje ubezpieczenie OC, zarówno względem kierowcy, jak i pasażera.
Kierowcy nie muszą obawiać się poniesienia ewentualnych kosztów – pokrywa je obowiązkowa polisa OC – mówi Adam Tychmanowicz, twórca aplikacji Yanosik AutoStop – Kluczem jest jednak jak zawsze bezpieczna jazda. Jak dotąd nie otrzymaliśmy informacji o żadnym wypadku drogowym, który zdarzył się podczas przejazdu umówionego przez Yanosik AutoStop – dodaje Tychmanowicz. Najważniejszą zasadą w carpoolingu jest jednak ostrożność na drogach. Zapraszając pasażerów do swojego auta zadbaj, aby poczuli się w nim dobrze i komfortowo, a wtedy podróż minie przyjemnie Tobie i im.