Badania wykazały, że poronienia zdarzają się dwa razy częściej ciężarnym spędzającym przy komputerze (szkodliwy jest przede wszystkim monitor) ponad 20 godzin tygodniowo niż tym, które nie mają z nim kontaktu. Prace tego typu zwiększają również dolegliwości menstruacyjne. Ich przyczyna jest niejasna. Przypuszczalnie wywołuje je przeciążenie i elektrosmog.
Zdaniem Marka Szymczaka, specjalisty z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, świadomość pracowników na temat zagrożeń płynących z pracy biurowej jest bardzo niska – „Na podstawie mojego doświadczenia zawodowego jako wykładowcy prowadzącego szkolenia z zakresu ochrony pracy stwierdzam, iż pomimo upływu kilku lat świadomość pracowników w zakresie ryzyka zawodowego jakie związane jest z pracą przy obsłudze monitora ekranowego jest powierzchowna. Najczęściej padającą odpowiedzią na postawione podczas szkolenia pytanie o zagrożenia-choroby związane z obsługą komputera jest jedynie stwierdzenie, że praca ta powoduje urazy kręgosłupa spowodowane pozycją siedzącą. Jest to oczywiście prawidłowa odpowiedź, ale niezupełna. Na wymieniane przez wykładowcę następne możliwe schorzenia (zespół suchego dna oka zwany też syndromem sicca, zespół cieśni nadgarstka, zaburzenia krążeniowe, RSI) kursanci najczęściej jedynie przytakują – wiedzą o istnieniu zagrożenia, jednak nie potrafią go nazwać”. Negatywne konsekwencje długotrwałej pracy biurowej potwierdza dr Anna Bielakowska, specjalista medycyny pracy w przychodni LUX-MED – „Długotrwale utrzymywana pozycja siedząca oraz wpatrywanie się w monitor ekranowy mogą stać się uciążliwe. Konsekwencją pracy w jednej pozycji jest obciążenie kręgosłupa oraz statyczne obciążanie mięśni tułowia. Długotrwały brak aktywności fizycznej powoduje również spowolnienie krążenia i spłycenie oddechu powodujące niedotlenienie co prowadzi do zmniejszenia wydolności fizycznej i umysłowej. Niedostosowane krzesło może powodować zaburzenia krążenia w kończynach dolnych objawiające się drętwieniem nóg. Zmęczenie wzroku w wyniku pracy z monitorem może objawiać się przez zamazywanie obrazu lub czytanego tekstu, światłowstręt, niemożność długiego czytania, pieczenie, zaczerwienienie, bóle oczu, bóle i zawroty głowy. Dyskomfort wzroku występujący przy pracy z monitorami ekranowymi jest przemijający i nie powoduje jego trwałego uszkodzenia. Jednak utrzymywanie się dolegliwości do kilku godzin od zaprzestania pracy jest bardzo uciążliwe dla pracownika. Dominującym czynnikiem uciążliwości pracy biurowej zaczyna być również stres spowodowany koniecznością szybkiego tempa pracy, przeładowaniem informacyjnym, zwiększaniem ilości dodatkowych godzin pracy, co owocuje nasileniem objawów nerwicowych, konfliktami z innymi pracownikami w obawie przed utratą stanowiska”.
Problemy ze wzrokiem, zwyrodnienia, częste bóle mięśni to najczęstsze skutki pracy biurowej. Podczas ośmiu godzin pracy przed komputerem nasze oczy wykonują 30 000 ruchów, a 6 godzin pracy myszką to obciążenie dla palca wskazującego, które można porównać do wysiłku mięśni nóg podczas 40-to kilometrowego marszu. Warto pamiętać, że wymagania dotyczące pracy z komputerami zawarto w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe ( Dz.U. nr 148 poz. 973 z dn. 10.12.1998r.).