4. Zasięgnij języka wśród znajomych, odnów stare kontakty.
Jak wykazują badania opinii publicznej około 75% spośród badanych osób znalazło pracę dzięki znajomościom, jest to wiec najlepsze pośrednictwo, jaki można sobie wyobrazić. Każdy z nas ma przecież jakąś grupę znajomych, ci z kolei mają swoje grupy… Takie zjawisko ma już nawet swoją nazwę – networking czyli tworzenie sieci kontaktów. Pomagaj również w szukaniu pracy swoim przyjaciołom – będziesz mógł liczyć na ich wzajemność.
[b]5. Korzystaj z usług agencji pośrednictwa pracy.
Korzystanie z usług agencji jest bezpłatne, wystarczy wysłać do niej swoje CV i odbyć rozmowę z doradcą personalnym. Twoje dane zostaną umieszczone w bazie danych i będą udostępniane poszukującym pracowników firmom. Warto także skorzystać z usług agencji pracy tymczasowej – czasowe zatrudnienie oprócz wynagrodzenia da Ci również możliwość zdobycia doświadczenia, podniesienia kwalifikacji, a w przyszłości być może stałej pracy w danej firmie.
6. Zdobywaj doświadczenie.
Poszukujący pracy coraz częściej mogą skorzystać z możliwości odbycia stażu lub praktyki w różnych firmach. Staże takie są na ogół bezpłatne, jednak warto czasem popracować za darmo, bo w zamian zdobywamy rzecz bardzo cenną w życiu zawodowym – doświadczenie, a jeśli damy się poznać pracodawcy z dobrej strony, to w przyszłości możemy liczyć na stałe zatrudnienie. Korzystaj także z licznych kursów mogących podnieść Twoje kwalifikacje i poprawić pozycję na rynku pracy.
7. Odwiedzaj targi pracy.
Urzędy pracy oraz studenckie biura karier organizują dwa razy do roku targi pracy (także międzynarodowe). Spotykają się na nich pracodawcy i osoby poszukujące pracy. Udając się na targi warto wziąć ze sobą dokumenty aplikacyjne – być może właśnie tam znajdziesz swoją wymarzona pracę? Terminy i miejsca, w których organizowane są targi pracy najłatwiej znaleźć w Internecie.
8. Aktywne poszukiwania.
Poszukiwanie pracy nie powinno kończyć się na czytaniu ogłoszeń prasowych. Dużo skuteczniejsze może okazać się wysyłanie dokumentów aplikacyjnych do firm, w których chciałbyś pracować. Nawet jeżeli w danym momencie nie ma żadnych wakatów, to wiele firm tworzy własne bazy danych, a wtedy możesz liczyć na zatrudnienie w późniejszym czasie. Aplikacje najlepiej przesyłać mailem lub tradycyjną pocztą – do lamusa odchodzi już chodzenie od drzwi do drzwi z plikiem papierów pod pachą. Większość osób zajmujących się rekrutacją bardzo ceni swój czas i w kontaktach z nimi wymagane jest wcześniejsze umówienie się na konkretny termin.
9. Biura karier.
Jeśli jesteś studentem lub absolwentem wyższej uczelni możesz skorzystać z usług biur karier, które działają przy wielu uczelniach. Oferują one pomoc w znalezieniu pracy, udzielają informacji na temat pracodawców, praktyk, ogólnej sytuacji i trendach panujących na rynku pracy.
10. Pamiętaj! Poszukiwanie pracy to też praca!
Szukanie pracy jest zajęciem czasochłonnym, stresującym i wymagającym dużej wytrwałości i cierpliwości. Aby nasze działania przynosiły zamierzone efekty, muszą być dobrze zorganizowane. Poszukiwanie pracy warto traktować jak pełnoetatowe zajęcie i poświęcać mu odpowiednią ilość czasu – nawet przysłowiowe osiem godzin dziennie. Nie zrażaj się niepowodzeniami i tym, że „telefon wciąż milczy” – tylko w bajkach wszystkie życzenia spełniają się od razu, w realnym życiu czasem trzeba poczekać…