Wielu problemów mięśniowo - szkieletowych można uniknąć lub je ograniczyć, dzięki przestrzeganiu przepisów bezpieczeństwa pracy, stosowaniu się do wskazówek specjalistów i praktykowaniu właściwych zachowań, także w życiu pozazawodowym. Uciążliwości związane z wykonywaniem konkretnego zawodu występowały od zawsze, teraz jednak nadchodzi czas, by im zapobiegać lub przynajmniej istotnie ograniczać. Temu służy kampania „Mniej dźwigaj”, oferująca informacje jak zapobiegać problemom mięśniowo – szkieletowym oraz co robić, jeśli już się pojawiły.
W celu zapobiegania dolegliwościom ze strony układu mięśniowo-szkieletowego należy pamiętać, aby podczas pracy pozycja ciała była jak najbardziej zbliżona do pozycji naturalnej. Oznacza to, że należy unikać znacznego skręcania stawów i zginania kręgosłupa, a podczas podnoszenia ładunków pamiętać, aby: podnosząc ciężary stosować sprzęt pomocniczy w celu zmniejszenia obciążenia kręgosłupa unikać dużych skrętów i niepotrzebnego pochylania tułowia dążyć do tego, by pozycja ciała była możliwie najbardziej zbliżona do naturalnej przedmioty przenoszone powinny mieć uchwyty najkorzystniejszą wysokością, z której podnoszone są przedmioty to wysokość blatu stołu (bioder, pasa) i wysokość ta powinna być dopasowywana indywidualnie.
Kalendarium polskiej edycji kampanii obejmuje szereg imprez o charakterze promocyjnym: seminaria, konkursy, wystawy imprezy plenerowe, skierowane do pracowników, pracodawców, młodzieży oraz instytucji edukacyjnych. Materiały informacyjne są udostępniane w formie drukowanej oraz elektronicznej, na stronie .
Biorąc pod uwagę zmiany demograficzne, będziemy prawdopodobnie musieli pracować dłużej, co sprawia, że zmierzenie się z tym problemem już teraz nabiera ogromnej wagi. Jest to konieczne, jeżeli chcemy nie tylko czerpać korzyści z lepszych miejsc pracy, ale także cieszyć się wyższą jakością i standardem życia.