Najwięcej ofert pracy w Q1 215 r. zostało opublikowanych w województwach mazowieckim (17,5% wszystkich ogłoszeń), małopolskim (12,5%) oraz dolnośląskim (12,3%). Te województwa zanotowały również największy – w porównaniu do I kwartału ubiegłego roku - przyrost ilości ofert pracy. Najmniej ofert pojawiło się w województwie świętokrzyskim (1,9%), podlaskim (2,1%) i lubuskim (2,4%). Warto jednak zauważyć, że jest to związane nie tylko z dynamiką rozwoju firm w poszczególnych regionach, ale również z wielkością zaludnienia poszczególnych województw.
Analizując procentowo podział ogłoszeń na województwa, w większości regionów sytuacja w pierwszym kwartale 2014 i 2015 roku była podobna. Jedynie w województwie wielkopolskim procentowy udział ogłoszeń w stosunku do całości kraju spadł o 2,2% (z 12,1% w IQ 2014 r do 9,8% w Q1 2015 r.). Nie oznacza to jednakże spadku ilości miejsc pracy czy samych anonsów – jest to raczej wyraz tego, że pozostałe regiony, w większości zwiększyły nieznacznie swój udział w rynku pracy. Warto zauważyć, że w tym województwie 71% ofert pracy dla regionu i tak dotyczyło samego Poznania.
W województwach o największej ilości ofert pracy, większość z nich koncentruje się w stolicy regionu. W małopolskim aż 89% ofert pracy dotyczyło miasta Krakowa (o 10% więcej niż w Q1 ubiegłego roku). W przypadku Wrocławia było to 78% ogłoszeń przypadających na województwo. Warszawy – 76%. Nieco inna dynamika występuje np. w województwie pomorskim, gdzie tylko niespełna 42% ogłoszeń dotyczy Gdańska, a pozostałe innych miast i miejscowości w regionie. Z powyższej analizy wynika, że w przypadku miejsc o największej ilości nowych stanowisk pracy są one związane przede wszystkim z rozwojem firm w dominujących w regionie miastach.
Jakie języki obce są najbardziej poszukiwane przez pracodawców?
Tradycyjnie, najczęściej oczekiwana przez pracodawców była znajomość języka angielskiego. W Q1 2015 r. konieczność znajomości tego języka pojawiła się w prawie 40% ogłoszeń rekrutacyjnych. Jest to nieznaczny (4%) spadek w stosunku do analogicznego kwartału ubiegłego roku. Drugim najczęściej poszukiwanym językiem obcym jest niemiecki – wymagano go w niespełna 12% ofert pracy (spadek o 2% w porównaniu do 1Q 2014 r.). Początek 2015 roku przyniósł też zainteresowanie językiem francuskim (3,8% ofert pracy), włoskim (1,1%) i czeskim (1%). Najrzadziej pojawiającą się kompetencją językową był język chiński (0,02%) i litewski (0,06%). W pierwszym kwartale 2015 r. - porównaniu do Q1 2014 r.– łatwiej było o pracę osobom nie posiadającym znajomości języków obcych. Jest to związane z większym, procentowym udziałem wśród wszystkich ogłoszeń, ofert skierowanych do pracowników fizycznych oraz osób na niższych, mniej specjalistycznych stanowiskach.